Tietosuoja ja evästeet

Valtavasti erivärisiä post-it lappuja seinällä.
Adobe Stock

Hyvän ilman koulu -sivuston toteutuksessa on vältetty sellaisia toimintoja ja lisäosia, jotka välittävät kävijätietoja eteenpäin tai edellyttävät evästeiden asentamista koneellesi. Verkkosivustolla liikennöidään aina suojatulla yhteydellä (https).

Sivuston ja tietoliikenteen tekniset lokitiedot

Sivuston tietoliikenneyhteyksistä ja käytöstä kerätään palvelimelle teknisiä lokitietoja, joita tarvitaan verkkopalvelun tuottamiseen ja tietoturvallisuudesta huolehtimiseen. Käyttämämme palvelimet sijaitsevat Suomessa.

Lokitietoihin sisältyy tietoja, jotka voi olla mahdollista yhdistää henkilöön, kuten IP-osoite ja aikaleima. Näitä lokitietoja käytetään vain palvelun mahdollistamiseksi tietoliikenneverkossa sekä virhetilanteiden ja tietoturvapoikkeamien selvittämiseksi.

Verkkopalvelun tuottamiseen ja tietoturvallisuudesta huolehtimiseen liittyvä henkilötietojen käsittely on tarpeen oikeusministeriön lakisääteisten velvoitteiden noudattamiseksi tietosuoja-asetuksen mukaisesti.

Lokitietoihin on pääsy vain verkkosivuston toiminnasta vastaavilla Suomen Vanhempainliiton työntekijöillä ja verkkopalvelun palveluntarjoajalla. Hyvän ilman koulun verkkopalvelujen palveluntarjoajana toimii Eteinen Visual Design. Lokitietoja ei välitetä eteenpäin kolmansille osapuolille.

Evästeet

Evästeet ovat pieniä tekstitiedostoja, joita selain tallentaa kävijän laitteelle. Evästeillä mahdollistetaan muun muassa käyttäjän tekemien valintojen säilyttäminen, kun käyttäjä siirtyy verkkosivustolla sivulta toiselle.

Hyvän ilman koulu -sivusto ei käytä evästeitä eikä tallenna mitään evästeitä laitteillesi.

Kävijäseuranta

Sivuston kävijäseurantaan käytämme Matomon web-analytiikkaohjelmistoa. Matomo on asennettu sivustomme omaan palvelinympäristöön, eikä analytiikkatietoja välitetä eteenpäin.

Matomon asetukset on omassa palvelinympäristössämme säädetty siten, että sivustolla vierailevista ei kerätä yksilöitävissä olevia tietoja, kuten tarkkaa IP-osoitetta.

Linkitykset muiden palveluihin

Sivuillamme olevat linkit ja jakopainikkeet sosiaalisen median palveluihin eivät välitä kävijästä tietoja näille palveluntarjoajille, jos linkkejä ja jakopainikkeita ei klikata. Sosiaalisen median palveluiden evästeistä saa tietoja kunkin palvelun tietosuojalausekkeista.

MITÄ MIELTÄ OLET SISÄLLÖSTÄ? Voit valita useita vaihtoehtoja.